Product description
Bargain cornerDemo from Pulsar
DEMO: Return and test sample. Good condition.Xboard MS TKL is a keyboard from Pulsar that combines mechanical switches and hot-swap functionality to provide a customizable typing experience. It features impressive RGB lighting with 44 different effects to customize your workspace. With Cherry MX Red switches, it offers a quiet and responsive feel suitable for both gaming and work.
The keyboard is equipped with durable PBT keycaps that ensure long-lasting durability. With support for an 8K polling rate and 35K scan rate, users experience a smooth interaction without delay during rapid actions. It also has anti-ghosting and N-key rollover to handle multiple key presses simultaneously. Connection is via USB, and it has a cable length of 1.8 meters, allowing flexibility during installation.
Summary
- Mechanical switches
- ANSI layout
- Cherry MX Red
- Gamers and office users
- Hot-swap functionality
- RGB lighting with 44 effects
Article number:
Our article number: D33857
Manuf. article number: XBMS01
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | USB |
| Wireless | No |
| Compatibility | MAC, PC |
Properties
| Mechanical switches | Yes |
| Switch type | Cherry MX2A Red |
| Form factor | TKL |
| Button layout | ANSI |
| Language layout | ANSI |
| Backlight | Yes, RGB |
| Backlight color | RGB (16.8 m) |
| Button material | PBT Double-shot |
| Double-shot | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| N-key rollover | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| Hotswap | Yes |
| Colour | Black |
Size & weight
| Cable length | 1.8 meter |
| Width | 363 mm |
| Depth | 162 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 860 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Demo
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
