Product description
Bargain cornerDemo from Mionix
DEMO: Återköp och testexemplar. Bra skick.MIONIX New Gaming Mouse AVIOR Pro, Ambidextrous, Ergonomic Hand Grip, 400 IPS Pixart Sensor PMW-3370, Mechanical Switches from Kailh & 9 Programmable Buttons - Premium Gaming Mouse for Left & Right Handed Players
- 19 000 DPI optical sensor with 400 IPS (PMW-3370)
- Cutting edge mechanical switches from Kailh with 80m clicks
- Customizable settings & profiles in software
- 9 Programmable buttons
- Distinct scroll feeling with ALPS encoder
Article number:
Our article number: D19402
Manuf. article number: AVIOR-PRO
Brand
This is Mionix - a Swedish manufacturer of gaming products that has been established on the market for a very long time. Mionix manufactures mainly gaming mice, keyboards, mouse pads and has had one goal since the beginning - to create the best peripherals for competitive gaming that a gamer needs.
We have been working with Mionix for a long time and can offer a wide range of products that can help you take your gaming to the next level.
Specifications
Connection
| Connection | USB |
| Wireless | No |
Other information
| Weight tuning | No |
Properties
| Sensor model | Pixart PMW 3370 |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Kailh |
| DPI | 19000 dpi |
| Number of buttons | 9 |
| Backlight | Yes, RGB |
| Scroll wheel | Yes |
| Colour | Black |
Size & weight
| Cable length | 1.8 meter |
| Width | 66 mm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 98 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 1 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
Demo
Products we received in return or made an unboxing video on are called DEMO products. This may be because the shipment has not been redeemed, has been returned during an open purchase or the product is a replacement item. We offer DEMO products at a reduced price, and they are sold with the same warranty and right of withdrawal terms as all other goods. In some cases, there may be minor beauty defects, such as a minor scratch or damage to the original packaging. But never to the degree, it affects the functionality of the product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
Price history
Below you will find price history for this product for the last 30 days.
Our lowest price 1-30 days before the current price began to apply: 27.65 €
