Product description
Bargain cornerDemo from Glorious
DEMO: Buyback and test sample. Good condition.Model O3 is a wireless gaming mouse from Glorious that offers ultra-lightweight performance and RGB lighting. With an unbeatable DPI range of 50 to 30,000 and an 8,000 Hz polling rate, this mouse is designed for gamers seeking responsiveness and precision.
The wireless connection operates via 2.4 GHz, Bluetooth, or USB-C cable for wired use, providing flexibility during operation. The mouse is designed with a weight of only 66 grams, making it easy to handle for fast and precise movements. It is also equipped with a swappable battery pack solution that allows for unlimited wireless playtime. The optical switch has a lifespan of up to 130 million clicks. Its symmetrical shape provides comfort for all grip styles.
Summary
- Ultra-lightweight design
- Max DPI: 30,000
- For gamers prioritizing lifespan and performance
- 8,000 Hz polling rate
- Swappable InfinitePlay battery pack
Article number:
Our article number: D36522
Manuf. article number: GLO-O3-WL-BLK
Brand
Glorious, born from a community of passionate gamers who demanded the best - Started by PC gamers, for PC gamers. Glorious Gaming provides hardware and accessories designed for elite performance, premium quality, and affordability for all and has challenged the traditional PC gaming industry since its inception in 2014.
Glorious's products were built to meet the needs of both serious gamers who wanted more than anyone else had to offer and the beginner who is just looking for their first gaming mouse. Since they were one of the first to offer an ultra-light gaming mouse with RGB lighting, they have only continued to take the gaming industry by storm.
Specifications
Battery
| Battery life | 130 h |
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB-C |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | BAMF 3.0 30K |
| DPI | 50-30000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Number of buttons | 6 |
| Backlight | Yes, RGB |
| Colour | Black |
| Polling Rate | 8000 Hz |
Size & weight
| Cable length | 2 meter |
| Width | 61.39 mm |
| Depth | 127.05 mm |
| Height | 39.76 mm |
| Weight | 66 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Demo
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
