MaxMount Heavy-Duty Monitor Stand 16 kg 17"-45" - Black (DEMO)
What does it mean that a product is demo?
Product description
Bargain cornerDemo from MaxMount
DEMO: Return and test sample. Good condition.Heavy-Duty Monitor Stand from MaxMount is a practical solution for mounting screens between 17 and 45 inches with a maximum load of 16 kg. The monitor arm has a robust metal construction and is designed to provide stability and easy adjustment. Equipped with a quick-release plate and built-in spring tension for weight adjustment, it also facilitates installation by being mountable entirely from the top of the desk. It is particularly suitable for use in office and technical environments.
The construction of the monitor arm ensures long-term durability and stability with high-quality materials. It offers a wide range of motion that includes tilt, swivel, rotation, and height adjustment to optimize viewing angles. The rotation stop prevents the arm's movement against screens or walls. The integrated cable management contributes to an organized workspace and minimizes cable clutter, further enhancing practical use.
Summary
- Robust metal construction
- Maximum load 16 kg
- For mounting screens 17"-45"
- Wide movement for optimal viewing
- Integrated cable management
Article number:
Our article number: D36535
Manuf. article number: LDT115-C012E
Brand
Robust products from MaxMount - The brand was founded in 2019 in Stockholm. The aim was to produce affordable and stylish products for gaming and the office. Today, MaxMount sells everything from for computer monitors, TV stands, and much more.
Få a more stylish gaming and workstation with innovative products that manage everything from screens, headsets and cables. All MaxMount products are carefully selected and we highly recommend investing in a MaxMount stand and products. Take control of your films and position them in a smarter way.
Specifications
Features
| VESA-plate | 100x100, 75x75 |
| Cable management | Yes |
Properties
| Material | Aluminum, Plastic, Steel |
| Monitor size | 17-45" |
| Number of screens | 1 |
| Rotation | +180°~-180° |
| Swivel Range | +90°~-90° |
| Mounting | Clamp |
| Tilt | +90°~-45° |
| Colour | Black |
Size & weight
| Max load per screen | 16 kg |
| Width | 61.1 cm |
| Depth | 12.4 cm |
| Height | 59.3 cm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
Demo
Products we received in return or made an unboxing video on are called DEMO products. This may be because the shipment has not been redeemed, has been returned during an open purchase or the product is a replacement item. We offer DEMO products at a reduced price, and they are sold with the same warranty and right of withdrawal terms as all other goods. In some cases, there may be minor beauty defects, such as a minor scratch or damage to the original packaging. But never to the degree, it affects the functionality of the product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
Price history
Below you will find price history for this product for the last 30 days.
Our lowest price 1-30 days before the current price began to apply: 36.94 €
