MaxMount Vertical Monitor Stand 17"-34" 12 kg – Black (DEMO)
What does it mean that a product is demo?
Product description
Bargain cornerDemo from MaxMount
DEMO: Returns and sample. Good condition.The Vertical Monitor Stand 17"-34" 12 kg – Black is a monitor holder from MaxMount designed to support screens between 17 and 34 inches. The stand offers a variety of height adjustment options and features a stable construction with a safety lock for added security. With an incredibly stable base of tempered glass, it provides both a functional and sleek solution for modern workstations. The compact packaging facilitates transport and makes it ideal for both e-commerce and bulk orders.
The build quality of the monitor stand is impressive, consisting of tempered glass and steel, which contributes to both durability and style. The integrated height adjustment is designed to allow for quick and easy adjustment without tools, maximizing user-friendliness. The 360° rotating VESA mount supports various viewing angles, enhancing ergonomics during use. The lockable rotary knob ensures that the screen stays in place regardless of adjustments. Additionally, the stand has swivel capability, allowing for quick and efficient angle adjustments. With cable management, an organized and clean workspace is facilitated.
Summary
- Height adjustment
- Supports screens 17-34 inches
- Ergonomic use
- Facilitates angle adjustment
- Cable clips for an organized workspace
Article number:
Our article number: D36631
Manuf. article number: LDT125-T01
Brand
Robust products from MaxMount - The brand was founded in 2019 in Stockholm. The aim was to produce affordable and stylish products for gaming and the office. Today, MaxMount sells everything from for computer monitors, TV stands, and much more.
Få a more stylish gaming and workstation with innovative products that manage everything from screens, headsets and cables. All MaxMount products are carefully selected and we highly recommend investing in a MaxMount stand and products. Take control of your films and position them in a smarter way.
Specifications
Features
| VESA-plate | 100x100, 75x75 |
| Cable management | Yes |
Properties
| Material | Glass, Plastic, Steel |
| Number of screens | 1 |
| Rotation | +180°~-180° |
| Swivel Range | +30°~-30° |
| Mounting | Freestanding |
| Tilt | +45°~-45° |
| Colour | Black |
Size & weight
| Max load per screen | 12 kg |
| Width | 30 cm |
| Depth | 24 cm |
| Height | 44.1 cm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
Demo
Products we received in return or made an unboxing video on are called DEMO products. This may be because the shipment has not been redeemed, has been returned during an open purchase or the product is a replacement item. We offer DEMO products at a reduced price, and they are sold with the same warranty and right of withdrawal terms as all other goods. In some cases, there may be minor beauty defects, such as a minor scratch or damage to the original packaging. But never to the degree, it affects the functionality of the product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
All DEMO products have been cleaned and inspected to ensure that all accessories and other content remain in the package. Should something be missing, it is specified on each product.
Price history
Below you will find price history for this product for the last 30 days.
Our lowest price 1-30 days before the current price began to apply: 18.43 €
