Selected accessories
Product description
PC PeripheralsHeadsets & AudioMicrophone from Streamplify
GB Microphone with a lightweight yet sturdy tripod that allows for easy angle adjustment and stable positioning. Cardioid pickup pattern perfectly captures your voice while blocking out unwanted noise from the sides and rear. Features 2 audio playback modes, Full Playback Podcast Mode and One-way Playback Gaming Mode, to suit your needs no matter what type of content you’re creating.- Lightweight yet sturdy foldable tripod for easy height adjustment
- 2 Audio Playback Modes – Full playback podcast mode and One-way playback gaming mode
- Quick Mute Function allows you to rapidly cut off the voice recording
- Cycle between preset RGB and LED lighting modes
- Up to 48kHz/16bit sample rate for crystal clear recordings
- Pop Filter filters out pops and plosive sounds
- Cardioid Pickup Pattern blocks out unwanted noise
Article number:
Our article number: 20768
Manuf. article number: SPMC-MZ1C127.11
Brand
Streamplify is a content creation and streaming brand developed by Pro Gamers Group, focused on making livestreaming simple, accessible, and affordable. With roots in gaming and digital content, the brand aims to lower the barrier to entry for new creators who want to share their interests online.
Streamplify offers a wide range of streaming equipment, including webcams, microphones, ring lights, and green screens—designed to deliver reliable performance at competitive prices. By combining ease of use with practical functionality, the brand enables content creation without unnecessary complexity or high costs.
Specifications
Connection
| Connection | USB |
| Compatibility | MAC, PC, PS5, Xbox Series |
Features
| Mute toggle | Yes |
| Height adjustable | Yes |
Microphone
| Type | Condensator |
| Frequency response | 100-18000 Hz |
| Impedance | 680 Ω |
| Sensitivity | 36 dB |
| Sample rate | 48kHz/16bit |
| Polar pattern | Cardiod |
Properties
| Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 1 year warranty |
