Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingNetwork adapter from TP-Link
Archer T600U Plus is a network adapter from TP-Link that provides wireless internet access to devices. With speeds of up to 600 Mbps and support for dual-band 2.4 GHz and 5 GHz, it enables fast and stable connections. The adapter includes an external antenna for improved range and is compatible with multiple versions of Windows.The black adapter body is compact and user-friendly with plug-and-play functionality. With the 802.11ac standard, it offers reliable performance, allowing for efficient browsing, streaming, and gaming without interruptions. The USB-A (male) connection makes it easy to connect to laptops and desktop computers while the internal component provides stable transfers over both 2.4 GHz and 5 GHz frequency bands.
Summary
- Speed up to 600 Mbps
- Dual-band 2.4 GHz and 5 GHz
- Ideal for wireless internet access
- Stable connection with 802.11ac standard
- Plug-and-play functionality
Article number:
Our article number: 34032
Manuf. article number: Archer T600U Plus
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| Connection from | USB-A (Male) |
Properties
| Standard | 802.11ac |
| Transmission speed | 600 Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| Plug & Play | Yes |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 57.8 mm |
| Depth | 18 mm |
| Height | 173.4 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
