Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingNetwork switches from TP-Link
LS1005G is a network switch from TP-Link that enables expansion of wired networks at home. It is designed with a fanless construction for quiet operation even under high load and has a transfer speed of 10/100/1000 Mbps. With its five RJ-45 ports, it is perfect for connecting multiple devices.The switch has a switching capacity of 10 Gbps and supports 802.3X flow control, which contributes to efficient data management. It has a compact design with a width of 90 mm and a height of 23 mm, making it easy to place on a desk or mount on a wall. Power is supplied via an external adapter with an output of 5VDC/0.6A. It is built with a focus on energy efficiency and has a convenient plug-and-play feature that makes installation smooth.
Summary
- Fanless design for quiet operation
- Transfer speed 10/100/1000 Mbps
- Home networks and small offices
- 802.3X flow control for efficient data management
- Plug and play installation
Article number:
Our article number: 20451
Manuf. article number: LS1005G
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 5 |
| Wireless | No |
Performance
| Power supply | External Power Adapter (Output: 5VDC/0.6A) |
Properties
| Transmission speed | 10/100/1000 Mbps (RJ-45) |
| Advanced features | 802.3X Flow Control |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 90 mm |
| Depth | 72 mm |
| Height | 23 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 3 year warranty |
