Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingNetwork switches from TP-Link
TL-SG105E is a network switch from TP-Link designed to expand wired networks in work environments and homes. With 5 ports and a transfer rate of 1 Gbps, this switch allows for fast and reliable connections for network devices. The switch is also fanless, meaning silent operation under load.The compact switch is built with a durable metal casing and has a professional appearance, making it suitable for various environments. The switch offers the possibility of intelligent management via a web user interface and downloadable tools, enhancing the user's control over network traffic. With a packet forwarding rate of 7.4 Mpps and support for multiple prioritization methods, including port-based and DSCP priority, efficient management of network data flows is ensured. The external power supply (9VDC/0.6A) contributes to its flexible installation.
Summary
- 5 ports
- Transfer rate of 1 Gbps
- Home and workplace
- Intelligent management via web integration
- Durable metal casing
Article number:
Our article number: 20453
Manuf. article number: TL-SG105E
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 5 |
| Wireless | No |
Performance
| Power supply | External Power Adapter(Output: 9VDC/0.6A) |
Properties
| Transmission speed | 1 Gbps (RJ-45) |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 100 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 352 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 3 year warranty |
