Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingNetwork switches from TP-Link
- 8 ports for network connectivity
- 1000 Mbps transfer speed
- Perfect for both home and office environments
- 802.3x Flow Control for reliable data transfer
- Green technology that saves up to 80% power
Article number:
Our article number: 31755
Manuf. article number: TL-SG1008D
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 8 |
| Wireless | No |
Properties
| Standard | 802.3ab, 802.3i, 802.3u, 802.3x |
| Transmission speed | 1000Mbps |
| Advanced features | 802.3X Flow Control |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 180 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 26 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
