Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWifi extender from TP-Link
Deco E4 AC1200 Mesh System 3-Pack is a networking solution from TP-Link that offers seamless and reliable Wi-Fi coverage for residences. The system uses mesh technology that automatically adjusts connections between devices to ensure optimal speed. With support for dual-band and a transfer speed of up to 1500 Mbps, Deco E4 can cover areas up to 370 square meters. It is suitable for home use where stable wireless internet is required for multiple devices simultaneously.Deco E4 has internal antennas and offers two 10/100 Mbps LAN ports for wired connections. With advanced features such as Beamforming, MU-MIMO, and guest network, the system can efficiently handle multiple connections and prioritize traffic for different devices. The devices communicate with each other to eliminate dead zones and ensure a constant connection. The 802.11ac technology makes the system compatible with most modern devices. Deco E4's wireless speeds are split between 2.4 GHz and 5 GHz bands, providing better flexibility and performance depending on usage.
Summary
- Mesh Wi-Fi system
- Transfer speed: 1500 Mbps
- Home network and office solutions
- Dual-band technology
- Support for guest network
Article number:
Our article number: 33999
Manuf. article number: Deco E4(3-pack)
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 2 |
| Wireless | Yes |
Properties
| Standard | 802.11ac |
| Transmission speed | 1500 Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| QoS (Quality of Service) | Yes |
| Antennas | 2 |
| Advanced features | Beamforming, Guestnetwork, MU-MIMO, Wi-Fi Mesh support |
| Colour | White |
Size & weight
| Width | 90.7 mm |
| Depth | 90.7 mm |
| Height | 190 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
