Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWifi extender from TP-Link
TL-WA860RE is a Wi-Fi extender from TP-Link that extends the range of your wireless network and improves its reliability. With a transfer speed of up to 300 Mbps and two external antennas, this device provides a stable and fast internet connection. Its wall-mounted design with AC passthrough ensures that no electrical outlet is lost.The device's two external antennas work to increase coverage area and eliminate dead zones, allowing even the most remote parts of your home to receive a strong signal. With a simple press of the Range Extender button, a new Wi-Fi access point can be created for seamless coverage. It has a built-in 10/100Mbps Ethernet port that provides access to wired devices and ensures that even stationary computers get a stable connection. The TP-Link Tether app offers additional control and management of the network.
Summary
- Enhances Wi-Fi signal
- 300 Mbps transfer speed
- Suitable for users with large homes
- Stable connection with Ethernet port
- Built-in AC passthrough
Article number:
Our article number: 27123
Manuf. article number: TL-WA860RE
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 1 |
| Wireless | Yes |
Performance
| Power supply | eu schuko |
Properties
| Standard | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Transmission speed | 300Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz |
| Antennas | 2 |
| Colour | White |
Size & weight
| Width | 95 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 42 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
