Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWifi extender from TP-Link
Omada EAP613 is an advanced access point from TP-Link that supports Wi-Fi 6 technology and offers high speed with a throughput capacity of up to 1775 Mbps. It is designed to provide reliable wireless coverage in both homes and offices and operates on both 2.4 GHz and 5 GHz frequency bands. The flexible mounting allows for installation on walls or ceilings, making it easy to adapt to the environment.EAP613 has a design that enables easy placement and aesthetic integration in various environments. It uses advanced MU-MIMO and OFDMA technology to manage multiple devices simultaneously, resulting in improved capacity and performance in heavy network environments. Additionally, it can limit internet usage per user through features like rate limiting and guest networks. For power supply, it can use 802.3at PoE+ or passive PoE, providing flexibility in installation options.
Summary
- Support for Wi-Fi 6
- Throughput speed of up to 1775 Mbps
- For homes and offices
- MU-MIMO and OFDMA for simultaneous data traffic
- Flexible power supply with PoE
Article number:
Our article number: 32605
Manuf. article number: EAP613
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 1 |
| Wireless | Yes |
Performance
| Power supply | 12V DC, 802.3at PoE+, Passive PoE |
Properties
| Standard | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n, Wi-Fi 6 |
| Transmission speed | 1775 Mbit/s |
| Frequency band | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| QoS (Quality of Service) | Yes |
| Advanced features | Beamforming, Guestnetwork, MU-MIMO, OFDMA, Rate limiting, Wi-Fi Mesh support |
| Colour | White |
Size & weight
| Width | 160 mm |
| Depth | 33.6 mm |
| Height | 160 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
