Selected accessories
All-In-One VESA Compatible Device Shelf
Accessories
13.49 €
Product description
PC PeripheralsStreaming & RecordingWebcam from Elgato
Elgato Facecam MK.2 is a webcam from Elgato that offers 1080p60 Full HD resolution and professional low-light performance. It supports HDR and has a DSLR-inspired design, enabling exceptional image quality for both meetings and streaming.Facecam MK.2 delivers uncompressed video with low latency, providing detailed and vibrant images. With its advanced HDR feature, the camera also handles challenging lighting conditions, making it a great solution in any environment. It is equipped with a USB-C connection for easy integration with both Mac and PC, allowing users to quickly switch between devices without losing settings. The Camera Hub software also offers the ability to adjust ISO and shutter speed, giving users full control over their image.
Summary
- Full HD resolution
- 1080p60
- Streaming and video conferences
- Uncompressed video with low latency
- HDR feature for better image quality in low light
Article number:
Our article number: 30314
Manuf. article number: 10WAC9901
Brand
Stream smarter with Elgato - The company is at the forefront regarding equipment for creators who produce content in raw form. Their equipment is used today by many different types of creative industries to produce high-quality materials.
Elgato's products are designed to make it as easy as possible to set up your home studio, for example, for streaming, and start using it immediately. Elgato is known for not compensating with quality and durability in their products.
Specifications
Connection
| Connection | USB-C |
| Compatibility | MAC, PC |
Properties
| Video format | 1080p/30fps, 1080p/60fps, 720p/120fps, 720p/30fps, 720p/60fps |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 84 mm |
| Depth | 61 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 90 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
Price history
Below you will find price history for this product for the last 30 days.
Our lowest price 1-30 days before the current price began to apply:
