Selected accessories
Product description
PC PeripheralsStreaming & RecordingWebcam from Logitech
BRIO 4K is a professional webcam from Logitech that offers exceptional video quality and is designed for business use. With a resolution of up to 4K at 30 fps, autofocus, and 5x digital zoom, it ensures that every video conference is clear and detailed. It also supports Windows Hello for secure login via facial recognition.The webcam body is made of low-carbon aluminum, which provides a sustainable construction while minimizing environmental impact. With advanced RightLight 3 technology, the exposure is automatically adjusted to guarantee optimal image quality, regardless of lighting conditions. Additionally, it features dual omnidirectional microphones with noise reduction that capture sound clearly from a radius of up to 1.2 meters, making it ideal for professional calls. The webcam is certified for Zoom and Google Meet, which means easy integration with common meeting programs.
Summary
- Video resolution 4K at 30 fps
- Professional use for video conferencing
- Autofocus and 5x digital zoom
- Noise-reducing audio capture
Article number:
Our article number: 39249
Manuf. article number: 960-001746
Brand
Gaming products with the latest technology from Logitech - Already in 1981 in Switzerland, Logitech manufactured its first computer mouse and today they are the world's largest manufacturer of gaming products. Logitech's products always have a high quality and you notice that they have had many years to perfect their products. With their experience, they are clearly a manufacturer that tries to push the limits of performance and explore the possibilities of gaming.
Logitech are known for inventing and optimizing technology by manufacturing their own sensors for keyboard switches and developing software for their products. To be at the top and more easily be able to develop new quality products, they have also acquired some of the market-leading manufacturers in their category such as Blue Microphones, Astro Gaming and Saitek.
Specifications
Connection
| Connection | USB-C |
| Compatibility | Chrome OS, MAC, PC |
Properties
| Megapixels | 13 MP |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Video format | 1080p/60fps, 4K, 720p/90fps |
| Audio support | Yes |
| Colour | Black |
Size & weight
| Cable length | 1.5 meter |
| Width | 102 mm |
| Depth | 27 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 63 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
