Selected accessories
Product description
PC PeripheralsHeadsets & AudioGaming headsetWired from Razer
Kraken V3 X USB is a headset designed for gaming. Kraken V3 X offers a frequency range of 12-28,000 Hz and is equipped with Razer TriForce drivers that ensure high sound quality. Thanks to its design and its weight of 285 grams, it is comfortable to wear during long gaming sessions. The headset is suitable for both PC users and Playstation users.The headset connects via USB, providing stable and reliable audio transmission. With an audio profile that supports both stereo and 7.1 surround sound, it is optimal for games where precision is crucial. The Razer HyperClear cardioid microphone reduces background noise for clear communication. The ear cushions are made from hybrid materials with memory foam for increased comfort. The volume control is easily accessible and a mute button is provided for simple microphone shutdown. The cable length is 2 meters, which offers flexibility in use.
Summary
- Wired gaming headset
- Frequency range: 12-28000 Hz
- For PC, PS5 & PS4
- USB connection, 7.1 and stereo audio profile
- Razer HyperClear microphone and memory foam ear cushions
Article number:
Our article number: 26903
Manuf. article number: RZ04-03750300-R3M1
Brand
Razer - The three-headed snake and the green color or Chorma lighting is something almost all gamers recognize. Razer is one of the most well-known brands in gaming which is a feat that is not undeserved. The long history of innovative products that have lifted the industry and won countless awards over the years proves time and time again why they are at the top.
Razer is one of the widest range of gaming products in the world with almost at least one product in each segment. With their large machinery, they have the opportunity to research, develop and produce products to superb quality. If you are looking for a product that does not disappoint in terms of, then Razer is for you.
Specifications
Audio output
| Frequency response | 12-28000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Sensitivity | 103 db |
| Sound | 7.1, Stereo |
Connection
| Connection | USB |
| Wireless | No |
| Compatibility | MAC, PC, PS4 |
Features
| Mute toggle | Yes |
| Volume control | Yes |
Microphone
| Frequency response | 100-10000 Hz |
| Polar pattern | Cardiod |
Properties
| Drivers | 40 mm |
| Acoustic construction | Closed |
| Form factor | Over-ear |
| Headphone cushions | Hybrid |
| Backlight | Yes, RGB |
| Colour | Black |
Size & weight
| Cable length | 2 meter |
| Weight | 285 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
