Selected accessories
Product description
PC PeripheralsHeadsets & AudioGaming headsetWireless from Razer
- Wireless and versatile headset
- RGB lighting and 7.1 surround sound
- Ideal for both gaming and mobile use
- Razer SmartSwitch Dual Wireless for easy switching between sources
- Comfortable memory foam ear cushions
Article number:
Our article number: 32821
Manuf. article number: RZ04-05220100-R3M1
Brand
Razer - The three-headed snake and the green color or Chorma lighting is something almost all gamers recognize. Razer is one of the most well-known brands in gaming which is a feat that is not undeserved. The long history of innovative products that have lifted the industry and won countless awards over the years proves time and time again why they are at the top.
Razer is one of the widest range of gaming products in the world with almost at least one product in each segment. With their large machinery, they have the opportunity to research, develop and produce products to superb quality. If you are looking for a product that does not disappoint in terms of, then Razer is for you.
Specifications
Audio output
| Frequency response | 20-20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Sensitivity | 96 db |
| Sound | 7.1 |
Battery
| Battery life | 70 h |
Connection
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Wireless | Yes |
| Compatibility | Android, iOS, MAC, Nintendo Switch, PC, PS5 |
Features
| Mute toggle | Yes |
| Volume control | Yes |
Microphone
| Frequency response | 100-10000 Hz |
| Sensitivity | 42 dB |
| Polar pattern | Unidirectional |
| Detachable | Yes |
Properties
| Drivers | 40 mm |
| Acoustic construction | Closed |
| Form factor | Over-ear |
| Headphone cushions | Cloth |
| Backlight | Yes, RGB |
| Colour | Black |
Size & weight
| Weight | 285 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
