Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Pulsar
X2-A Ambi eS is a wireless gaming mouse from Pulsar that offers a lightweight design and a center weight for optimized performance. It is ambidextrous, making the mouse suitable for users with different grip styles and does not compromise on ergonomics. With a DPI of up to 26,000 and support for high polling rates, it is designed to meet the needs of demanding gamers.Built with a PAW3395 optical sensor, the X2-A Ambi eS ensures high precision and fast response, especially during intense gaming sessions. The wireless connection via 2.4GHz allows the user to enjoy a seamless gaming experience without sacrificing performance. Additionally, the mouse is equipped with OLED buttons on the underside, allowing the user to adjust settings without the need for additional software. With support for up to 8000Hz polling rate in wireless mode and an aluminum scroll wheel, the overall build quality and durability are enhanced.
Summary
- Ambidextrous design
- DPI up to 26,000
- For gamers of all levels
- Optical sensor PAW3395
- Wireless connection via 2.4GHz
Article number:
Our article number: 30087
Manuf. article number: PX2AES21
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PAW3395 |
| Sensor | Optical |
| DPI | 26000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Ambidextrous | Yes |
| Colour | Black |
| IPS | 650 |
| Polling Rate | 125-4000 Hz, 8000 (wired) Hz |
Size & weight
| Width | 63 mm |
| Depth | 120.4 mm |
| Height | 38 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
