Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Pulsar
X2-H High Hump eS is a lightweight gaming mouse from X2, designed for eSports and tournaments. This model features a 26,000 DPI optical sensor that ensures precise and swift movements, as well as an adjustable polling rate of up to 8000 Hz for optimal responsiveness.Built with a focus on ergonomics and durability, the mouse has a centered weight distribution that optimizes user control and stability during intense gaming sessions. The OLED screen on the underside makes it easy to adjust settings like polling rate and DPI without the need for external software. With seven buttons, users can customize their experience for different play styles. X2-H High Hump eS is also equipped with a 4K dongle for wireless connection, providing high performance without compromise.
Summary
- Lightweight design
- 26,000 DPI sensor
- Ideal for eSports and tournaments
- High polling rate for precision
- OLED screen for easy setting
Article number:
Our article number: 28578
Manuf. article number: PX2HES21
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PAW3395 |
| Sensor | Optical |
| DPI | 26000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Number of buttons | 7 |
| Colour | Black |
| IPS | 650 |
| Encoder | Pulsar Blue |
| Polling Rate | 125-4000 Hz, 8000 (wired) Hz |
Size & weight
| Width | 65 mm |
| Depth | 120.4 mm |
| Height | 39.5 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
