Selected accessories
Product description
PC PeripheralsMice & AccessoriesGaming miceWireless from Pulsar
X2-H High Hump is a wireless gaming mouse from Pulsar designed to enhance the gaming experience. It features an ultra-lightweight construction and an optical PAW3395 sensor that enables a DPI of up to 26,000, providing unmatched response time and precision. With a 32-bit Nordic MCU, you also get stable and efficient performance.The design of the mouse includes a higher hump and a narrower waist compared to the previous X2 model. This allows for increased stability for players with an aggressive claw grip and extra support for the palm during longer gaming sessions. The connection via 2.4 GHz wireless technology ensures a latency-free experience with a resonance frequency of 1000 Hz. Weighing only 52 grams, the mouse is light enough for quick movements but durable enough for intense use.
Summary
- High hump design
- DPI up to 26,000
- Primarily for gamers and e-sport competitors
- Lag-free 2.4GHz wireless technology
- Pulsar Blue encoder for accurate response
Article number:
Our article number: 29739
Manuf. article number: PX2H16
Brand
Pulsar Gaming Gears is an eSports gear brand founded new in 2020 with a mission to serve high tech products at better cost performance for consumers. The company is founded in KOREA.
Pulsar's founders and founding members are not just anybody. Members have been in the gaming gears industry for over 10 years with a deep technology background and experience. The Brand is aiming to become one of the world’s leading providers of high-performance gaming, and streaming products. Pulsar plans to offer a complete range of products to equip gamers, enthusiasts, and esports athletes, including mechanical keyboards, precision gaming mice, wireless headsets, premium speakers, portable display products, and all other premium PC peripherals.
Specifications
Connection
| Connection | 2.4GHz, USB |
| Wireless | Yes |
Properties
| Sensor model | PixArt PAW3395 |
| Sensor | Optical |
| Switch type | Optical |
| DPI | 26000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Scroll wheel | Yes |
| Colour | Green, Grey |
| IPS | 650 |
| Encoder | Pulsar Blue |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| MCU | 32-bit Nordic MCU |
Size & weight
| Width | 62 mm |
| Depth | 115.6 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 52 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
