Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWireless router from TP-Link
TP-Link Archer MR500 is a wireless 4G router that offers reliable connections and excellent speed. It supports 4G+ networks and allows sharing of the internet connection with up to 64 Wi-Fi devices. The router model is equipped with two detachable LTE antennas for a stable signal and a transfer speed of up to 1200 Mbps.The build quality of the Archer MR500 is solid with a dark surface and compact design. It has 3 pieces of 10/100/1000 Mbps LAN ports and a WAN port, enabling connection of multiple devices. The router is also prepared for TP-Link OneMesh, which allows for expansion of the Wi-Fi network. With features like parental control, guest network, and MU-MIMO technology, efficient traffic and connection management is ensured. The router can easily be connected to the network via an Ethernet cable or directly with a SIM card without extensive configuration.
Summary
- Supports 4G+ networks
- Transfer speed of up to 1200 Mbps
- Suitable for home or office with many devices
- Stable connection with two detachable antennas
- Compatible with TP-Link OneMesh for network expansion
Article number:
Our article number: 34030
Manuf. article number: Archer MR500
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 3 |
| WAN | 1 |
| Wireless | Yes |
Properties
| Standard | 802.11ac |
| Transmission speed | 1200 Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| QoS (Quality of Service) | Yes |
| Antennas | 2 |
| Advanced features | Guestnetwork, MU-MIMO, Parental control, Wi-Fi Mesh support |
| Colour | Black |
Size & weight
| Width | 202 mm |
| Depth | 141 mm |
| Height | 33.6 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
