Product description
PC PeripheralsRouter & NetworkingWireless router from TP-Link
TP-Link MR105 is a 4G router from TP-Link that offers fast and stable internet connections. With support for 4G networks, it enables sharing of internet access with up to 32 Wi-Fi devices. The router has a transfer speed of up to 300 Mbps and is easy to install simply by inserting a SIM card.TP-Link MR105 is built with advanced internal LTE antennas, ensuring a reliable and efficient connection for each connected device. The router also includes a LAN/WAN port to allow for wired connections if desired. It is equipped with a Nano SIM card slot and supports various operating modes, including 3G/4G router and wireless router. With built-in support for guest networks and multiple antennas for both Wi-Fi and 4G/3G, it ensures versatile and flexible usage.
Summary
- 4G router with high transfer speed
- Up to 300 Mbps
- Suitable for users without fixed internet
- Supports up to 32 devices
- Includes guest network support
Article number:
Our article number: 34031
Manuf. article number: TL-MR105
Brand
TP-Link was founded in 1996 by two brothers so they could be able to produce and market a network card they had developed. It was the start of an incredible journey where the company have grown to become one of the major manufactures of network products in the world. TP in the company name is based on the concept "twisted pair" which is a kind of electromagnetic cable.
TP-Link produces routers, mobile phones, repeaters, LED-lamps, network switches, ADSL, powerbanks and wireless adapters. Over the years, TP-Link has developed and diversified its product range to also include several smart home products such as smart plugs and Wi-Fi cameras.
At MaxGaming you can find several products from TP-Link so you can get the best network for your home or office. A fast and stable network is important especially for gamers who play online so that you do not lag and miss the shots in important moments. We have everything from wireless routers, switches and range extenders from TP-Link at competitive prices.
Specifications
Connection
| LAN | 1 |
| WAN | 1 |
| Wireless | Yes |
Properties
| Standard | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Transmission speed | 300 Mbps |
| Frequency band | 2,4 GHz |
| Colour | White |
Size & weight
| Width | 174 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 60 mm |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
