Selected accessories
Low-Profile Boom Arm Stand - White
Microphone accessories
45.90 € (64.90 €)
Product description
PC PeripheralsHeadsets & AudioMicrophone from Elgato
Wave:3 is a microphone from Elgato that combines high sound quality with an elegant design. It offers a frequency range from 70 Hz to 20 kHz and uses a condenser sensor with a cardioid pattern, making it ideal for streaming and podcasting. Connection is via USB-C for easy use.The microphone has a built-in capacitive sensor to quickly mute the audio feed and minimize disturbances. With a sampling rate of 48 kHz or 96 kHz and 120 in sensitivity, users can expect crystal clear audio under various conditions. Wave:3 allows mixing of different audio sources with the Wave Link app, providing even more control over the audio workflow. By turning the knob, input gain or monitor volume can be easily adjusted, making it user-friendly during broadcasts.
Summary
- Cardioid pattern
- Frequency range 70 Hz - 20 kHz
- Specifically for streamers and podcasters
- Built-in capacitive sensor for audio mute
- Mixing options with the Wave Link app
Article number:
Our article number: 27141
Manuf. article number: 10MAB9911
Brand
Stream smarter with Elgato - The company is at the forefront regarding equipment for creators who produce content in raw form. Their equipment is used today by many different types of creative industries to produce high-quality materials.
Elgato's products are designed to make it as easy as possible to set up your home studio, for example, for streaming, and start using it immediately. Elgato is known for not compensating with quality and durability in their products.
Specifications
Connection
| Connection | USB-C |
Features
| Height adjustable | No |
Microphone
| Type | Condensator |
| Frequency response | 70-20000 Hz |
| Sensitivity | 120 dB |
| Sample rate | 48 kHz / 96 kHz |
| Polar pattern | Cardiod |
Properties
| Colour | White |
Size & weight
| Width | 66 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 153 mm |
| Weight | 280 g |
Warranty
| Manufacturer's warranty | 2 year warranty |
Related products
Customers also bought
Others also viewed
Price history
Below you will find price history for this product for the last 30 days.
Our lowest price 1-30 days before the current price began to apply:
